Księgarnia PWN

   

   

   

   

   

   

   

   

.

.

Bezpłatny newsletter


Artykuły

„Informatyka kwantowa” – co to takiego?

„Informatyka kwantowa” – co to takiego?

Informatyka kwantowa to nowa dziedzina informatyki, która dynamicznie się rozwija szczególnie na poziomie teoretycznym. Także na poziomie technologicznym są notowane kolejne niezwykle zaawansowane osiągnięcia. Nie będzie nadużyciem napisanie, iż ten dział informatyki dosłownie rozwija się na naszych oczach. Choć poziom rozwoju sprzętowych rozwiązań dla komputerów kwantowych nadal nie jest satysfakcjonujący (krotko mówiąc, nie możemy jeszcze kupić komputera kwantowego do domu), dotychczas opracowane algorytmy kwantowe oraz protokoły komunikacji oparte na prawach fizyki kwantowej jednoznacznie pokazały możliwości, jakie tkwią w kwantowym modelu przetwarzania informacji. Istotnym celem jest także popularyzacja informatyki kwantowej, szczególnie iż jest to dziedzina odwołująca się do dość zaawansowanych pojęć z matematyki oraz fizyki. I właśnie popularyzacja stanowi główny powód napisania tej książki. Informatyka kwantowa, jak się obecnie sądzi, dostarcza nie tylko nowych algorytmów, ale także oferuje większą moc obliczeniową niż moc obliczeniowa obecnie dostępnych rozwiązań informatycznych. [...]

Czytaj dalej »

Magia Ruby – programowanie jak czary!

Magia Ruby – programowanie jak czary!

Dawno temu byłem małym dzieckiem, dorastającym na farmie w wiejskiej Pensylwanii. Moje miasto rodzinne jest na tyle małe, że gospodarstwo moich rodziców znajdowało się tylko w odległości 800 metrów wzdłuż drogi od domu moich dziadków od strony mamy, w którym to mama spędziła swoje dzieciństwo.

Czytaj dalej »

Python – programowanie na wesoło – nie tylko dla dzieci!

Python – programowanie na wesoło – nie tylko dla dzieci!

Po co się uczyć programowania komputerów? Programowanie sprzyja rozwojowi kreatywności, logicznego rozumowania i umiejętności rozwiązywania problemów. Programista dostaje szansę utworzenia czegoś z niczego, używając logiki, sprowadza konstrukcje programistyczne do postaci, która może zostać wykonana przez komputer, a gdy coś idzie nie tak, stosując systematyczne procedury, dochodzi do źródła problemu. Programowanie to zabawa, czasami stanowiąca wyzwanie, innym razem frustrująca aktywność, a umiejętności nabyte przy tej okazji mogą się przydać zarówno w szkole, jak i w pracy, jeśli nawet zawodowo nie masz nic wspólnego z komputerami. A tak poza tym, programowanie to świetny sposób na spędzenie wolnego popołudnia, gdy za oknem panuje pogoda pod zdechłym psem.

Czytaj dalej »

Scrum w teorii i w praktyce – opowiada Krystian Kaczor

Scrum w teorii i w praktyce – opowiada Krystian Kaczor

Książka Krystiana Kaczora tłumaczy teorię i prezentuje praktykę zarządzania projektami za pomocą metod winnych. W przystępny sposób przedstawiono w niej metody Agile i to, jak w pełni wykorzystać ich potencjał. Zapraszamy do odsłuchania wypowiedzi, w której autor tłumaczy, czym są metody Agile oraz czego na temat ich stosowania można dowiedzieć się z jego książki.

Czytaj dalej »

Wprowadzenie do problematyki realizacji i analizy procesów biznesowych

Wprowadzenie do problematyki realizacji i analizy procesów biznesowych

Głównym wyzwaniem współczesnych organizacji jest umiejętność reagowania na zachodzące w otoczeniu zmiany, których charakter i tempo są często radykalne, trudne do przewidzenia i pozbawione wzorców. Powstający w ten sposób obraz działania firm, jednostek naukowych i innych instytucji daleki jest od ich stabilności, jednorodności, poczucia pewności i standaryzacji, ponieważ w miejsce tych pojęć zagościła już na stałe budząca często niepokój „zmiana”. Konieczność zmodyfikowania sposobu działania organizacji dla jednych jest klęską, dla innych natomiast staje się szansą na ucieczkę z zaskoczonego nagłą zmianą peletonu organizacji biznesowych. Wybijająca się czołówka ma szansę nie tylko zbudować przewagę rynkową, ale także dyktować kolejne zmiany, powiększając tym samym zbudowany w odpowiednim momencie dystans. Naturalne staje się w tym momencie pytanie, jakie cechy powinna mieć współczesna organizacja, aby odpowiednio zareagować na pojawiające się impulsy prawne, gospodarcze, geopolityczne i społeczno-kulturowe. Odpowiedź wydaje się banalna, ujmująca zdolność organizacji do szybkiej zmiany i szybkie dostosowanie się do nowej rzeczywistości. Pożądaną cechą jest elastyczność.

Czytaj dalej »

Tester oprogramowania Karoliny Zmitrowicz – recenzja czytelniczki

Tester oprogramowania Karoliny Zmitrowicz – recenzja czytelniczki

Minęło już trochę czasu odkąd zdałam certyfikat ISTQB Foundation, do którego przygotowuje podana książka. Sama podeszłam do egzaminu po kilku latach pracy, przeczytaniu sylabusa i rozwiązaniu kilku zadań znalezionych w czeluściach internetu. Jednak większość pytań na samym egzaminie wywołała we mnie zdziwienie i lekką panikę.

Czytaj dalej »

Polecamy

Partnerzy