W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj
X

Księgarnia PWN

   

   

   

   

   

   

   

   

   

   

Bezpłatny newsletter


Artykuły

Java. Elementy programowania funkcyjnego

Java. Elementy programowania funkcyjnego

Być może najważniejszą cechą programowania funkcyjnego jest możliwość pisania programów w kategoriach "co ma być osiągnięte", a nie - jak w programowaniu imperatywnym - poprzez specyfikowanie kolejnych kroków algorytmu do wykonania. Takie podejście jest możliwe, gdy w języku programowania możemy traktować fragmenty kodu (funkcje) jako pełnoprawne obiekty, które mogą być przekazywane innym funkcjom i zwracane z innych funkcji. W czystych językach funkcyjnych tak właśnie się dzieje, co więcej - funkcje nie zmieniają  żadnych danych (stanów), ważne jest jedynie wyliczanie ich wyników na podstawie podanych argumentów (co ma duże znaczenie np. przy przetwarzaniu równoległym).

Czytaj dalej »

Bez celu ani rusz

Bez celu ani rusz

Niepowodzenia projektów informatycznych to nieustannie wdzięczny temat – pojawia się na konferencjach, szkoleniach, w prasie i innych publikacjach. Badaniem przyczyn porażek projektowych zajmują się uznane na całym świecie organizacje (m.in. Standish Group i jej słynny już Chaos Report), informując, że głównymi powodami problemów są m.in. niekompletne wymagania, brak zaangażowania użytkowników, nierealistyczne oczekiwania oraz zmieniające się wymagania. Badania innych organizacji również wskazują te czynniki, jako elementy o największym negatywnym wpływie na powodzenie projektów IT.

Czytaj dalej »

Visual Studio LigthSwitch - Czyli aplikacja biznesowa w jeden wieczór

Visual Studio LigthSwitch - Czyli aplikacja biznesowa w jeden wieczór

Na początek powiedzmy sobie pokrótce, czym właściwie jest aplikacja biznesowa. Nie ma tutaj jakby jednej definicji pasującej do wszystkich przypadków. Nie mniej jednak postarajmy się wymienić część wspólnych cech, które będą powtarzać się niemal w każdym przypadku. Po pierwsze dane, aplikacja musi na czymś pracować. Po drugie możliwość swobodnej pracy na nich. Po trzecie niedopuszczenie do tego, aby nieprawidłowe dane wpadły do systemu. Punkty te mogą wydawać się banalne i oczywiste pamiętajmy jednak, że ktoś (zwykle ktoś z nas) musi je zaprogramować. Kosztuje to czas oraz musi być wykonane dobrze, ponieważ biznes tego wymaga. Dlatego właśnie pokażę, w jaki sposób można stworzyć aplikację biznesową w jeden wieczór.

Czytaj dalej »

ASP.NET SignalR - Dlaczego warto?

ASP.NET SignalR - Dlaczego warto?

Na początek należy w ogóle zadać sobie pytanie: czym jest SignalR. Więc zapytajmy. Czym jest SignalR? Jest to technologia, która pozwala na wysyłanie sygnałów w czasie rzeczywistym. 

Czytaj dalej »

Strony internetowe przyjazne urządzeniom mobilnym

Strony internetowe przyjazne urządzeniom mobilnym

Mobilna rewolucja sprawiła, że w Internecie pojawiło się wielu mobilnych użytkowników. Nowe systemy operacyjne oferują bardzo dobrą obsługę internetowych standardów, jednak interfejs komórek, czy tabletów różni się od tego obecnego w Pctach, czy laptopach. Do przeglądania internetu mamy małe dotykowe ekrany. Strony internetowe muszą być dostosowane do nowych urządzeń i w tym artykule tym się zajmiemy.

Czytaj dalej »

Procedury składowe i widoki w hurtowniach danych

Procedury składowe i widoki w hurtowniach danych

Mimo dużej popularności ruchu NoSQL i rozwoju związanych z nim technologii, bazy relacyjne mają się dobrze i wciąż stanowią lwią część eksploatowanych systemów. A tam gdzie bazy relacyjne, tam i język SQL. Na temat wad i zalet SQL-a napisano całe tomy, zwolennicy i przeciwnicy twardo okopali się na swoich pozycjach i nie są skłonni do zmiany obozu. Kto wygra czas pokaże. Jednak tu i teraz mamy to co mamy i jeśli przyszło nam pracować z bazą relacyjną lub wielowymiarową nie mamy zbyt wielkiego wyboru -  musimy zrobić wszystko, by działała sprawnie i wydajne. 

Czytaj dalej »

Monte Carlo – wyznaczamy przybliżenie liczby Pi

Monte Carlo – wyznaczamy przybliżenie liczby Pi

Przybliżanie wartości liczby Pi za pomocą metody Monte Carlo, to dobrze znany przykład, który bardzo dobrze oddaje sposób w jaki zazwyczaj przeprowadza się obliczenia typu Monte Carlo. Wbrew pozorom, łatwo dokonać implementacji tej metody, nawet dla początkującego programisty jest to zadanie do zrealizowania w jeden przysłowiowy wieczór.

Czytaj dalej »

Po co dzielić aplikacje na warstwy?

Po co dzielić aplikacje na warstwy?

Aplikacje warstwowe posiadają odseparowane części, zwane warstwami, które komunikują się wzajemnie za pomocą ustalonego interfejsu. Taka budowa aplikacji powoduje, że jest ona łatwa w pielęgnacji, można niezależnie modyfikować poszczególne warstwy.

Czytaj dalej »

Chrome Developer Tools – Moje narzędzie pracy

W przeciągu ostatnich kilkunastu lat nastąpiła rewolucja. Nie chodzi mi w tym momencie o „rewolucje”, o których słyszymy co jakiś czas w wiadomościach. Mówię teraz o rewolucji w kwestii rozwiązań webowych. Można by teraz zapytać: „O czym Ty właściwie mówisz? Przecież strony internetowe jak były, tak i są?”. W sumie tak. Ale to, co mieliście jeszcze na koniec lat 90-tych, a to co mamy teraz, to są dwie zupełnie różne bajki. I właśnie do tej drugiej bajki potrzebne nam są takie narzędzia jak Chrome Developer Tools. No, ale zacznijmy od początku.

Czytaj dalej »

Android – programowanie urządzeń mobilnych

Android – programowanie urządzeń mobilnych

Budowa aplikacji działających na urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym Android stanowi obecnie jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się kierunków rozwoju informatyki. Projektowanie takich aplikacji wymaga uwzględnienia specyfiki warunków w jakich działają aplikacje mobilne.

Czytaj dalej »

Polecamy

Partnerzy