W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj
X

Księgarnia PWN

   

   

   

   

.

.

   

   

   

   

Bezpłatny newsletter


Artykuły

Poznaj świat Pythona

Poznaj świat Pythona

Python to język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia – tak opisuje go wikipedia. W tym artykule zaprezentuję świat tego języka – jego zastosowania, praktyczne możliwości, społeczność i projekty, czy firmy z powodzeniem wykorzystują go w swoich aplikacjach. Zanim podejmiemy decyzję o nauce nowego języka programistycznego warto przecież sprawdzić czy jest tego warty. Nie będziemy programować, jeszcze nie teraz.

Czytaj dalej »

Cloud computing dla niewtajemniczonych

Cloud computing dla niewtajemniczonych

Kiedy gaz, bieżąca woda i elektryczność stały się powszechnie dostępne, przybrały charakter usług komunalnych. Obecnie większość ludzi pisze, gra i używa różnych programów na komputerze stacjonarnym, a łączy się z siecią Internet dopiero w przypadku, gdy szukają informacji. W przyszłości będziemy stopniowo wycofywać komputery i uzyskiwać dostęp do wszystkich informacji i usług bezpośrednio w Internecie, który obciąży nas finansowo za zużyty czas. Rewolucja komputerowa doprowadzi w końcu do tego, że komputery znikną w chmurach.

Czytaj dalej »

Macierz rzutowania perspektywicznego

Macierz rzutowania perspektywicznego

Obecnie rozwój aplikacji korzystających z biblioteki OpenGL w trybie rdzennym nie jest już możliwy bez zaimplementowania operacji na macierzach. Możemy oczywiście użyć jednej z dostępnych w Internecie bibliotek, najlepiej GLM, nawet wówczas warto abyśmy rozumieli stojącą za nimi matematykę.

Czytaj dalej »

Java. Elementy programowania funkcyjnego

Java. Elementy programowania funkcyjnego

Być może najważniejszą cechą programowania funkcyjnego jest możliwość pisania programów w kategoriach "co ma być osiągnięte", a nie - jak w programowaniu imperatywnym - poprzez specyfikowanie kolejnych kroków algorytmu do wykonania. Takie podejście jest możliwe, gdy w języku programowania możemy traktować fragmenty kodu (funkcje) jako pełnoprawne obiekty, które mogą być przekazywane innym funkcjom i zwracane z innych funkcji. W czystych językach funkcyjnych tak właśnie się dzieje, co więcej - funkcje nie zmieniają  żadnych danych (stanów), ważne jest jedynie wyliczanie ich wyników na podstawie podanych argumentów (co ma duże znaczenie np. przy przetwarzaniu równoległym).

Czytaj dalej »

Bez celu ani rusz

Bez celu ani rusz

Niepowodzenia projektów informatycznych to nieustannie wdzięczny temat – pojawia się na konferencjach, szkoleniach, w prasie i innych publikacjach. Badaniem przyczyn porażek projektowych zajmują się uznane na całym świecie organizacje (m.in. Standish Group i jej słynny już Chaos Report), informując, że głównymi powodami problemów są m.in. niekompletne wymagania, brak zaangażowania użytkowników, nierealistyczne oczekiwania oraz zmieniające się wymagania. Badania innych organizacji również wskazują te czynniki, jako elementy o największym negatywnym wpływie na powodzenie projektów IT.

Czytaj dalej »

Visual Studio LigthSwitch - Czyli aplikacja biznesowa w jeden wieczór

Visual Studio LigthSwitch - Czyli aplikacja biznesowa w jeden wieczór

Na początek powiedzmy sobie pokrótce, czym właściwie jest aplikacja biznesowa. Nie ma tutaj jakby jednej definicji pasującej do wszystkich przypadków. Nie mniej jednak postarajmy się wymienić część wspólnych cech, które będą powtarzać się niemal w każdym przypadku. Po pierwsze dane, aplikacja musi na czymś pracować. Po drugie możliwość swobodnej pracy na nich. Po trzecie niedopuszczenie do tego, aby nieprawidłowe dane wpadły do systemu. Punkty te mogą wydawać się banalne i oczywiste pamiętajmy jednak, że ktoś (zwykle ktoś z nas) musi je zaprogramować. Kosztuje to czas oraz musi być wykonane dobrze, ponieważ biznes tego wymaga. Dlatego właśnie pokażę, w jaki sposób można stworzyć aplikację biznesową w jeden wieczór.

Czytaj dalej »

ASP.NET SignalR - Dlaczego warto?

ASP.NET SignalR - Dlaczego warto?

Na początek należy w ogóle zadać sobie pytanie: czym jest SignalR. Więc zapytajmy. Czym jest SignalR? Jest to technologia, która pozwala na wysyłanie sygnałów w czasie rzeczywistym. 

Czytaj dalej »

Strony internetowe przyjazne urządzeniom mobilnym

Strony internetowe przyjazne urządzeniom mobilnym

Mobilna rewolucja sprawiła, że w Internecie pojawiło się wielu mobilnych użytkowników. Nowe systemy operacyjne oferują bardzo dobrą obsługę internetowych standardów, jednak interfejs komórek, czy tabletów różni się od tego obecnego w Pctach, czy laptopach. Do przeglądania internetu mamy małe dotykowe ekrany. Strony internetowe muszą być dostosowane do nowych urządzeń i w tym artykule tym się zajmiemy.

Czytaj dalej »

Procedury składowe i widoki w hurtowniach danych

Procedury składowe i widoki w hurtowniach danych

Mimo dużej popularności ruchu NoSQL i rozwoju związanych z nim technologii, bazy relacyjne mają się dobrze i wciąż stanowią lwią część eksploatowanych systemów. A tam gdzie bazy relacyjne, tam i język SQL. Na temat wad i zalet SQL-a napisano całe tomy, zwolennicy i przeciwnicy twardo okopali się na swoich pozycjach i nie są skłonni do zmiany obozu. Kto wygra czas pokaże. Jednak tu i teraz mamy to co mamy i jeśli przyszło nam pracować z bazą relacyjną lub wielowymiarową nie mamy zbyt wielkiego wyboru -  musimy zrobić wszystko, by działała sprawnie i wydajne. 

Czytaj dalej »

Monte Carlo – wyznaczamy przybliżenie liczby Pi

Monte Carlo – wyznaczamy przybliżenie liczby Pi

Przybliżanie wartości liczby Pi za pomocą metody Monte Carlo, to dobrze znany przykład, który bardzo dobrze oddaje sposób w jaki zazwyczaj przeprowadza się obliczenia typu Monte Carlo. Wbrew pozorom, łatwo dokonać implementacji tej metody, nawet dla początkującego programisty jest to zadanie do zrealizowania w jeden przysłowiowy wieczór.

Czytaj dalej »

Polecamy

Partnerzy