W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies. Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej tutaj
X

Księgarnia PWN

   

   

   

   

   

   

   

   

.

.

Bezpłatny newsletter


Artykuły

Etyka testowania

Etyka testowania

Chyba każdy pracujący w obszarze zapewnienia i kontroli jakości przeżył kiedyś dylemat – mówić o problemach, czy nie? Informować klienta, że jakość tworzonej aplikacji znacznie odbiega od oczekiwań (i często zapewnień kierownictwa projektu ze strony dostawcy oprogramowania)? Ulec presji developerów i Kierownika Projektu i „nie zauważać” pewnych błędów w testowanym systemie? Skrócić czas testów i pominąć pewne przypadki testowe, ponieważ z powodu przeciągania się developmentu „zabrakło czasu” na testy?

Czytaj dalej »

Rozwiązywanie problemów z poziomu PowerShell  cz.1

Rozwiązywanie problemów z poziomu PowerShell cz.1

Seria artykułów obejmuje następujące zagadnienia:

  • Testowanie serwerów
  • Korzystanie z pakietu rozwiązywania problemów
  • Korzystanie z Analizatora Najlepszych Praktyk
  • Wyszukiwanie w Event Viewer poszczególnych zdarzeń
  • Przekazywanie dzienników zdarzeń do centralnego serwera dziennika

Czytaj dalej »

Sinatra - wstęp

Sinatra - wstęp

Można się zastanawiać, czym jest Sinatra. Oto, co można znaleźć na stronie domowej projektu: Sinatra jest  językiem typu DSL do szybkiego tworzenia aplikacji internetowych w Ruby, przy minimalnym wysiłku.

Co to znaczy? Cóż, DSL (domain-specific language) to język, który jest przeznaczony do realizacji w określonej domenie, to w przeciwieństwie do języków ogólnego przeznaczenia, które są tworzone w celu rozwiązania problemów w wielu dziedzinach. Sinatra jest lekką biblioteką, która sprawia, że dostęp z poziomu ​​Ruby do HTTP jest znacznie łatwiejszy. Ruby to prosty, ale przy okazji też potężny język programowania obiektowego, a jego składnia sprawia, że ​​jest zarówno elegancki, wyrazisty i wydajny.

Czytaj dalej »

UML - Diagramy behawioralne

UML - Diagramy behawioralne

Notacja UML (ang. Unified Modeling Language) umożliwia tworzenie diagramów przedstawiających różne punkty widzenia systemu. Jest przeznaczona do specyfikowania modelu obiektowego systemu informatycznego oraz kontekstu, w jakim  system będzie używany na wybranym poziomie szczegółowości.

W poprzednim artykule przedstawiliśmy diagramy strukturalne, w tym natomiast skupimy się na diagramach behawioralnych.

Czytaj dalej »

Planowanie jakości

Planowanie jakości

Obecny rynek, nie tylko usług IT, przykłada dużą wagę do jakości. O jakości mówi się głośno, akcentując jej znaczenie w osiągnięciu satysfakcji klienta oraz sukcesu produktu. Oceniając produkty, stwierdzamy „to jest (nie jest) dobrej jakości”, „oczekuję wyższej jakości” itp. Intuicyjnie rozumiemy znaczenie pojęcia „jakość”, choć nierzadko mamy problemy z podaniem definicji tego terminu. Zanim przejdziemy do planowania jakości w projekcie, warto zdefiniować samo pojęcie jakości.

Czytaj dalej »

Unified Modeling Language (UML)

Unified Modeling Language (UML)

Notacja UML (ang. Unified Modeling Language) umożliwia tworzenie diagramów przedstawiających różne punkty widzenia systemu. Jest przeznaczona do specyfikowania modelu obiektowego systemu informatycznego oraz kontekstu, w jakim  system będzie używany na wybranym poziomie szczegółowości.

Czytaj dalej »

Polecamy

Partnerzy