Księgarnia PWN

   

   

   

   

   

   

   

   

.

.

Bezpłatny newsletter


Sieci społeczne i technologiczne. Jak zrozumieć, jak wykorzystać

Sieci społeczne i technologiczne. Jak zrozumieć, jak wykorzystać

Wokół człowieka i w człowieku funkcjonują mechanizmy, które obecnie poznaliśmy, i wiemy, że mogą być opisywane jako sieci złożone. Można powiedzieć, że w każdym z nas działają co najmniej dwie z nich: połączeń neuronalnych i regulacji metabolizmu. Uważamy je za sieci technologiczne, bo choć dotyczą żywej materii, zostały zaprojektowane lub ukształtowały się tak, aby osiągnąć cel wspólny: życie. Sieć społeczną tworzą natomiast wolne (no, prawie) jednostki dla realizacji indywidualnie zdefiniowanych celów. I choć ich działanie podlega pewnym regulacjom, np. prawnym, to autonomia decydowania skutkuje całym spektrum zachowań i ostatecznych struktur połączeń jednostek.

W książce Sieci społeczne i technologiczne. Jak zrozumieć, jak wykorzystać, rozważamy rozwój sieci lotniczych i kolejowych, zachowania stadne, powiązania aktorów. Większość tych tematów została umieszczona w pierwszej części: Zrozumieć, której celem jest zaznajomienie Czytelnika ze zjawiskami zachodzącymi w sieciach złożonych oraz modelami matematycznymi opisu tych zjawisk. Czytelnicy mocniej związani z informatyką znajdą w niej również prezentację wybranych, popularnych metod i narzędzi analizy danych.

Druga część: Wykorzystać, ma charakter zdecydowanie inżynierski, prezentując dość szeroki asortyment technologii bardziej zaawansowanej obróbki danych, włączając w to przetwarzanie danych nieustrukturyzowanych oraz łączenie danych z rożnych źródeł.

Inspiracją do powstania książki stały się doświadczenia autorów z własnych prac badawczych prowadzonych w Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej oraz z przygotowanego na Politechnice Warszawskiej przedmiotu Techniki analizy sieci społecznych.

Zrozumienie całego wyłożonego materiału wymaga wiedzy z zakresu algebry i programowania. Książka może stać się pożyteczną i ciekawą lekturą dla absolwentów uczelni technicznych oraz pomocą zarówno w pracach implementacyjnych, jak i badawczych.

Czytelnik znajdzie w książce ponad 150 rysunków, tabel i wydruków ilustrujących materiał oraz indywidualny kod umożliwiający pobranie materiałów dodatkowych dostępnych poniżej – w tym kodów programów przykładowych.

Polecamy

Partnerzy