Księgarnia PWN

   

   

   

   

   

   

   

   

.

.

Bezpłatny newsletter


Visual Studio LigthSwitch - Czyli aplikacja biznesowa w jeden wieczór

Visual Studio LigthSwitch - Czyli aplikacja biznesowa w jeden wieczór

Na początek powiedzmy sobie pokrótce, czym właściwie jest aplikacja biznesowa. Nie ma tutaj jakby jednej definicji pasującej do wszystkich przypadków. Nie mniej jednak postarajmy się wymienić część wspólnych cech, które będą powtarzać się niemal w każdym przypadku. Po pierwsze dane, aplikacja musi na czymś pracować. Po drugie możliwość swobodnej pracy na nich. Po trzecie niedopuszczenie do tego, aby nieprawidłowe dane wpadły do systemu. Punkty te mogą wydawać się banalne i oczywiste pamiętajmy jednak, że ktoś (zwykle ktoś z nas) musi je zaprogramować. Kosztuje to czas oraz musi być wykonane dobrze, ponieważ biznes tego wymaga. Dlatego właśnie pokażę, w jaki sposób można stworzyć aplikację biznesową w jeden wieczór.

Tego czynu spróbujemy dokonać przy użyciu Visual Studio LightSwitch. Jest to narzędzie stworzone do takich właśnie celów. Nie będę w tym momencie wchodził w szczegóły techniczne tego rozwiązania. Postaram się napisać prostą aplikację i mam nadzieję, że w ten sposób przekonam kogoś do zainteresowania się tą technologią.

Po pierwsze stworzymy prostą bazę danych. Będzie posiadała ona dwie tabele. Pierwsza z nich będzie odpowiedzialna za kluby piłkarskie, natomiast druga (i tutaj chyba nikogo nie zaskoczę) za piłkarzy grających w tych klubach.

001

Rysunek 1. Baza danych, na której będziemy pracować

Po stworzeniu w Visual Studio 2012 nowego projektu LightSwitch pierwszą opcją jest wybranie źródła danych. Mamy w tym momencie dwie możliwości wyboru. Pierwszą jest stworzenie danych specjalnie pod naszą aplikację. Drugą i w tym momencie bardziej nas interesującą, jest podłączenie się do już istniejącego źródła.

002

Rysunek 2. Początkowe okno to wyboru źródła danych

Tak jak już wspomniałem, klikamy na napis „Attach to external Data Source”. Następnie zobaczymy serię okien pozwalających na podłączenie się do przygotowanej przez nas bazy. Najważniejsze będzie dla nas okno, które pojawi się na końcu. Ponieważ to właśnie tam wybieramy tabele, na których tworzona aplikacja ma operować. Nie zawsze muszą to być wszystkie tabele z bazy, co prawda tym razem będą. Warto jednak pamiętać, że w każdym przypadku nie powinniśmy do rozwiązań dodawać elementów, z których to nie będziemy korzystać.

003

Rysunek 3. Wybór tabel do naszej aplikacji

Po kliknięciu przycisku kończącego proces łączenia się ze źródłem danych w naszej aplikacji, pojawia się zestaw elementów odpowiedzialnych za zmapowanie odpowiednich elementów z bazy danych.

Skoro jesteśmy już podłączeni do danych, spróbujmy faktycznie przeprowadzić na nich jakieś operacje. Już najwyższa pora, ponieważ pamiętamy, że na napisanie aplikacji biznesowej mamy tylko jeden wieczór. W przypadku rozwiązania, jakim jest LightSwitch, cały mechanizm operacji na danych odbywa się na zasadzie obrazów/widoków. Aby dodać nowy obraz, klikamy prawym przyciskiem myszy na folder Screens, a następnie wybieramy Add screen… Otrzymamy w tym momencie okna, na których będziemy mogli wybrać interesujące nas opcje. Powiedzmy, że na początku chcemy stworzyć możliwość dodawania nowych drużyn.

004

Rysunek 4. Okno do dodawania nowej drużyny

Jak widzimy na rysunku poniżej jest to bardzo proste. Na początku mamy do wyboru pięć rodzajów najczęściej używanych wzorców. Dodatkowo po prawej stronie wybieramy, do których danych ma być on przypisanym. I tyle. Z paczki dostajemy masę funkcjonalności, które to normalnie musielibyśmy pisać ręcznie.

Zanim uruchomimy naszą aplikację, powtórzymy tę operację jeszcze parokrotnie. Tak, aby aplikacja miała w sobie już całkiem sporo funkcjonalności. Co do tego, jakie to będą okna, zobaczyć to można na rysunku poniżej.

005

Rysunek 5. Okna dodane do aplikacji

Widzimy, że w sumie dodaliśmy 7 okien. Po nazwach można poznać, że odpowiadają one głównym zadaniom, jakie na początek stawiamy aplikacji tego typu. Uruchommy teraz aplikację i zobaczmy, co w tym krótkim czasie udało nam się stworzyć.

006

Rysunek 6. Uruchomiona aplikacja

Na rysunku poniżej widzimy efekt naszych prac. Mamy dostępnych w nim 7 opcji, które pozwalają na operacje na naszych danych. Przyszła teraz pora na poklikanie w aplikacji i sprawdzenie, co się stworzyło. Jestem pewien, że większość osób będzie zaskoczona, jak wiele opcji jest dostępnych, ale jeszcze bardziej tym, jak wysoka jest jakość rozwiązania. Dodatkowo mamy obsłużone łączenie ze sobą piłkarzy z klubami oraz pełną walidację przekazywanych przez nas danych. Jak na jeden wieczór pracy to trzeba przyznać, że chyba całkiem sporo.

Podsumowanie

Powyższy materiał pokazał nam, w jaki sposób można stworzyć aplikację biznesową. Poznaliśmy narzędzie, które bardzo nam to ułatwia. Dodatkowo jest ono bardzo plastyczne, chociaż z racji na długość tego materiału, nie było jak tego zauważyć. Proszę jednak w tej kwestii zaufać mi na słowo. LightSwitch jest naprawdę bardzo ciekawą technologią i polecam każdemu poznanie jej, jeżeli nawet nie od razu do pracy, to nawet jako ciekawostkę.

Ja ze swojej strony bardzo dziękuję za czas poświęcony na przeczytanie powyższego materiału. Mam nadzieję, że nie był to czas stracony. W przypadku jakichkolwiek pytań proszę o kontakt na karol.rogowski@gmail.com lub @KarolRogowski. 

Polecamy

Partnerzy